Název: Jak motivovat zaměstnance?

Autor: Jana Bíšková

Nedávno na školení pro liniové manažery – mistry – jsme řešili téma MOTIVACE ZAMĚSTNANCŮ. Způsobů, jak ovlivnit to, aby lidé chtěli sami dělat, to, co firma potřebuje, je mnoho. Není to o benefitech. Především je to o samotném přístupu vedoucích, o atmosféře v týmu, o tom, jak rozumím tomu, co dělám, jak ovlivním výsledek mé práce a práci celého týmu, jak dostávám zpětnou vazbu,…

Ale konkrétní příběh. Vedoucí skladu řešila, že je potřeba občas jít na přesčasovou práci v sobotu. Důvod sobotního přesčasu žádným způsobem nezapadal do legislativního rámce, aby vedoucí mohla sobotní přesčas nařídit.

Jedna paní tvrdošíjně odmítala účastnit se občasných sobotních přesčasů. Na rozdíl od ostatních, kteří se celkem pravidelně střídali, aby potřebu firmy zabezpečili. To, že nebyla ochotná vyhovět firmě, ostatní brali jako sólistický přístup, vyvolávalo to hádky, konflikty na pracovišti.

Paní vedoucí skladu na školení s kolegy vymýšlela strategii, jak paní ovlivnit, aby i ona byla ochotná vyhovět firmě ohledně sobotních přesčasů. Ze školení odcházela s plánem, jak docílit změny.

Když jsme se sešli za měsíc, tak jsem se jí, stejně jako ostatních ptala, jak to dopadlo. Vedoucí se jen zasmála. Říkala, že nemusela nic řešit, že paní sama přišla, že kdyby bylo potřeba, tak ráda v sobotu na přesčas půjde.

Jak je to možné? Během měsíce se dozvěděla informaci – stejně jako ostatní – že firma z důvodu poklesu zakázek bude snižovat počet lidí ve firmě…

Pozitivní motivace moc nefungovala, ale motivace strachem, že by to mohla být právě ona, kdo dostane výpověď, zafungovala docela bezpečně.

Podle mých zkušeností a názoru je to, že si lidé váží práce a že jim je jasně, že by ji také nemuseli mít, docela dobrý důvod, proč někdy překousnou i to, do čeho se jim nechce. A po dlouhé době masového nabírání, rozvoje firem není na škodu, když se mezi nás vrátí pokora a vděk za to, že mám práci, že neřeším těžké existenční problémy.

Jana Bíšková

1.12.2023